Сьогодні, 9 березня, Україна та світ відзначає 200-літній ювілей українського пророка Тараса Шевченка. Найбільш масштабні святкування проходили в центрі столиці на Майдані Незалежності.

Десятки тисяч людей прийшли на Шевченкове віче. Члени Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій також взяли участь в урочистостях.

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) у своєму слові до українців сказав, що Тарас Шевченко хотів би сьогодні святкувати свій ювілей сьогодні з нами на Майдані.

«Я запитав: де б хотів Тарас Григорович сьогодні відсвяткувати свій ювілей? Відповідаю на це питання – тут, разом з нами на Майдані. Запитую себе: що він хоче сьогодні сказати нам? Гадаю, ми повинні послухати його слово до нас, бо недаремно наш народ назвав Тараса великим пророком українського народу. А пророк – це той, хто є голосом Божим до своїх людей. Тому він казав так про своє завдання:

«… Возвеличу
Малих отих рабів німих!
Я на сторожі коло їх
Поставлю слово…».

Люди відповіли на ці слова оплесками. Предстоятель УГКЦ додав, що сьогодні на Майдані всюди лунає багато слів, але слово Тараса особливе, про яке поет каже:

«Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!.. Знать, од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!»

Продекламувавши Шевченка, Глава Церкви закликав кожного українця цього року взяти в одну руку Святе Письмо, а в другу – Кобзар Тараса. «І прочитайте цього року ті дві Книги. Ви почуєте пророче Боже Слово, сказане до українського серця, яке його оживить і дасть йому нову силу», – переконує Предстоятель УГКЦ.

Блаженніший Святослав також запитав, що сьогодні Майдан хоче сказати своєму Тарасові. «Пригадую обличчя молодих людей: дівчат і хлопців, з яких почався цей Майдан, які першими на ньому пролили свою кров, а потім віддали своє життя в Небесній сотні. Ми кажемо, що Майдан – це голос України, українського народу, українського серця», – сказав він, на що люди знову відреагували оплесками.

Блаженніший Святослав вважає, що сьогодні ми разом повинні звернутися до Тараса його власними словами, які він сказав свого часу у славному вірші до Основ’яненка:

«Співай же їм, мій голубе,
Про Січ, про могили,
Коли яку насипали,
Кого положили.
Про давнину, про те чудо,
Що було, минуло…
Щоб нехотя
На весь світ почули,
Що діялось в Україні,
За що погибала,
За що слава козацькая
На всім світі стала!»

Архиєрей закликав усіх запитати себе, якою має бути наша Україна. «Гадаю, голос народу і голос Шевченка тут є абсолютно однозвучний. Має бути святою Божою землею. Коли ми подивимося на ту хвилю, яку зараз переживаємо, знову влучніше від Шевченка про агресію, про розвал країни ніхто не скаже.

«Обідрана, сиротою
Понад Дніпром плаче;
Тяжко-важко сиротині,
А ніхто не бачить…
Тілько ворог, що сміється…
Смійся, лютий враже!
Та не дуже, бо все гине –
Слава не поляже;
Не поляже, а розкаже,
Що діялось в світі,
Чия правда, чия кривда
І чиї ми діти.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!
Без золота, без каменю,
Без хитрої мови,
А голосна та правдива,
Як Господа слово»,

– знову продекламував Глава Церкви пророка.

Це пророче слово Тараса оживляє нас і ми чуємо, як бринить наше серце, відзначив промовець. Водночас він попросив разом з Тарасом молитися до Господа, бо в Ньому наша надія. Особливо молитися до Богоматері, «до тої, під покров якої посвятив нас з вами ще великий князь Ярослав Мудрий. У її материнському серці сьогодні Україна».

Наприкінці Глава Церкви закликав українців не боятися. «Сьогодні я хочу сказати до вас: не бійтеся! Це слово сказав був мій великий попередник Блаженніший Любомир на початку Майдану. А я хочу його ще раз повторити, бо наша надія в Господі, котрий промовляв тут до нас, з майданівських вогнів, присутність якого відчуває тут кожен, хто приходить на це святе місце», – закликав Блаженніший Святослав.

Сьогодні, перед початком віча, Глава УГКЦ разом з членами Уряду України, дипломатами, членами ВРЦіРО, громадськими діячами поклав квіти до пам’ятника Кобзареві.

Департамент інформації УГКЦ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *